LAPAČ SNŮ

Publikováno: 27. 3. 2021 Autor(ka): Lucie Kadeřábková
LAPAČ SNŮ

Lapače snů pocházejí od amerického indiánského kmene Ojibwe. Ti je vyráběli z vrbových proutků a zvířecích šlach. Podle starých legend první lapač snů vytvořila kdysi jedna indiánská matka pro své plačící dítě, podle rady staré šamanky. Měl to být kruh s nití vypleteným středem. Nit se vyplétala jako síť. Na tento kruh se zavěšovala peříčka a korálky.

 
 

Jaká je funkce lapače snů

Opět podle starých legend měla síť ve středu kruhu zachytit zlé sny a ráno je paprsky slunce zničily. Naopak dobré sny přinášejí ptáci, proto byla na lapač snů zavěšována jejich peříčka, po kterých krásné sny vklouzly do duše spícího člověka.

 

Kam zavěsit lapač snů

Nejlépe nad postel, ale tak, aby se ho mohly dotknout první paprsky vycházejícího slunce. Ty prý spálí zlé sny, zachycené na středové síti.

 

Na výrobu lapače budete potřebovat:

  1. nůžky
  2. metr
  3. vyšívací kruh
  4. lepidlo – tavící pistoli
  5. jehla
  6. provázky, bavlnky, kůže, …
  7. pírka
  8. korálky

 

Kruhy na výrobu lapače snů

Jako středobod lapače snů nám perfektně poslouží vyšívací kroužek, ze kterého odstraníme železný utahovák. Můžeme využít i bambusová kola, která lze koupit v každé galanterii. Někomu postačí i drát nebo karton.

 

Návod, jak vyrobit lapač snů

Ke kruhu přivážeme vybraný provázek (bavlnku, kůži, lýko, …), celý ho obmotáme, pečlivě celou dobu utahujeme a konec pak přilepíme tavící pistolí.

Celý kruh si změříme po obvodu a rozdělíme ho na osm stejně velkých částí. Vezmeme si další provázek, který přivážeme uzlem v každé z osmi částí tak, aby od sebe byly uzlíky stejně daleko (uzlů musí být tedy osm).

Stejně pokračujeme i s druhou řadou a následně s dalšími řadami. Vždy začínáme uprostřed smyčky, kterou jsme vytvořili v předchozí řadě – to znamená přesně v polovině mezi dvěma uzlíky. Proplétáme stejným způsobem až do středu kruhu, kam nakonec provlečeme jehlou korálek, který zavážeme tak, aby uprostřed neplandal.

Jak na střed kruhu

Pokud se nechceme zdržovat s utvářením středu kruhu, máme pro vás jednodušší řešení. Stačí si koupit háčkovanou dečku, kterou jednoduše přilepíme tavící pistolí.

Další možnost, jak na střed kruhu

Připevněte stužky a pírka

Dále si určíme, kde bude spodek a vršek lapače. Nahoře utvoříme smyčku, za kterou se bude amulet zavěšovat. Vespod amuletu přivážeme velký počet nejrůznějších stužek, provázků a všeho, co se nám líbí. Platí, že čím více přivázaných proužků, tím lapač vypadá lépe. Na některé stužky můžeme přilepit pírka, na jiné zase navléct korálky. Fantazii se meze nekladou.