Základní škola a mateřská škola Praha 5 - Smíchov

U Santošky 1/1007

Brigita Kufová

Brigita Kufová

sobota, 06 leden 2018 21:08

Poznávací výlet - Krakov, Osvětim

Ve dnech 11.-12.12.2017 jsme se s žáky 9., 8. a 7.ročníku vydali na výlet do Polska. Nejdříve jsme si prohlédli vánočně ozdobené historického centrum středověkého města Krakov. Vystoupali jsme na vrch Wawel ležící na levém břehu Visly, na němž stojí Královský hrad s katedrálou sv. Stanislava a Václava, v jejíž kryptě jsou pochovány významné osobnosti polských dějin. Královská cesta nás zavedla až na Rynek, největší středověké náměstí v Evropě. Zde nás zaujal středověký Mariánský kostel, z jehož věže se každou hodinu do všech čtyř světových stran ozývá trubačem hraná melodie Hejnál, jeden ze symbolů města. Prohlédli jsme si dům, kde žil Karol Wojtyla, papež Jan Pavel II. Na závěr procházky jsme se prošli po pěší zóně a někteří z nás koupili suvenýry či ochutnali tradiční polské pochoutky na vánočním trhu. Pak už nás čekala ubytovna a večerka, protože druhý den se vstávalo brzy ráno a čekala nás další cesta, tentokrát směr Osvětim - největší koncentrační tábor 2. světové války, kde nás o událostech informovala průvodkyně. Prošli jsme „obytné“ bloky a slyšeli o životě vězňů, o transportech do tábora, selekci a denním režimu. Mráz nám běhal po zádech nejen ve vězeňském bloku č. 11, kde se nacházel provizorní soud, vězeňské cely a popraviště. Za ostnatými dráty, dříve nabitými napětím 800 voltů, nás snad ještě více mrazilo při procházení, jediné zde dochované, plynové komory. Nedaleko Osvětimi se nachází další a daleko větší tábor smrti, Osvětim II - Březinka, s kapacitou 100 000 vězňů, který byl vystavěn, když již nestačila kapacita původního tábora. Tyto dva tábory spolupracovaly a fungovaly dohromady. Prohlídka i tady byla hodně emotivní a nakonec jsme byli všichni rádi, že se vracíme do svých domovů, do tepla a k našim rodičům. Doufáme, že koncentrační tábory zůstanou navždy pouze součástí historie. 

sobota, 06 leden 2018 20:42

Vanoční spaní 8.A

Ve dnech 21.-22.12.2017 proběhla již tradiční akce - Vánoční spaní - naší třídy. I když nás díky nemoci nebylo mnoho, stejně jsme si to společně užili. Druhý den jsme hráli hry a šli se opět podívat na místa, ze kterých sálala vánoční atmosféra. Děkuji za hezké chvilky :)

pondělí, 25 září 2017 10:17

Den pro Prahu

Den bez aut v letošním roce proběhl na naší Praze 5. Štefánikova ulice se proměnila na jeden den na pěší zónu. Samozřejmě jsme si takovou příležitost nemohli nechat ujít. Zapojili jsme se již pěším příchodem do školy a rozdáváním reflexních pásek od organizace Pražské matky. První a druhý stupeň se plynule prostřídal a prošel si Štefánikovu ulici se všemi jejími zajímavými stanovišti. Den bez aut (22.9.) se nám všem líbil a někteří z nás si vyzkoušeli aktivity připravené v rámci tohoto dne, např. cvičení na trampolínách, chůze po rozbitém skle, jízda zručnosti na kole, chůze se slepeckou holí, virtuální výlet na kole po městě Kodaň, prohlídka kostela sv.Václava, Neznámá Praha, ochutnávka různých biopotravin, jízda s nákladním kolem, atd.

úterý, 27 červen 2017 14:13

Švp Centrum Česká Kanada 2017

V letošním roce jsme se rozhodli nabídnout školu v přírodě všem žákům II.stupně. Naše představa o spolupráci šesťáků, sedmáků, osmáků a deváťáků byla sice mírně troufalá, ale bez váhání můžeme říct, že se nám splnila. Téměř devadesátka žáků s námi v pátek 9.6. vyjela na týdenní pobyt do České Kanady. Každým rokem jezdíme do jiných částí naší republiky, abychom poznali nová místa. Tentokráte nás okouzlila krajina v okolí městečka Kunžak. Od prvního dne byli žáci rozděleni do pěti až šestičlenných týmů, kde společně sbírali body v soutěžích. V čele každého družstva stál jeden z deváťáků. Téměř každý den bylo v odpoledních hodinách připraveno několik aktivit a vše poctivě zapisováno do tabulek. O program se postarali nejen učitelé, ale také deváťáci (např.sportovní odpoledne či bojovka), kterým tímto ještě jednou děkujeme. Naše poděkování patří také zdravotníkovi Pájovi, který pro všechny ročníky připravil Kurz první pomoci a pečlivě se staral o odřeniny a puchýře. Poslední den jsme vyhlásili vítěze a zhodnotili celý pobyt (moc nám nechutnalo, ale aktivity byly podle žáků zábavné, pestré). Bylo toho samozřejmě hodně, o čem by se dalo psát, ale podívejte se na fotografie a ve škole na připravenou nástěnku s tabulkami soutěží. Když jsem včera procházela jídelnou a viděla, jak se mladší žáci zdraví se staršími, věděla jsem, že se povedlo něco, co nejde slovy popsat. Ale právě o to nám šlo. Díky patří také MČ Praha 5, která nám přispěla finančně na dopravu. Žákům i dospělým děkujeme za krásné zážitky a zase někdy .... 

pátek, 28 duben 2017 11:40

Zápis do 1.tříd

Tento týden proběhl na naší škole zápis do 1.tříd. Pro budoucí školáky byla připravena řada zajímavých úkolů, kde měli možnost dokázat, jak jsou šikovní a samostatní. Na stanovištích s malými předškoláky pracovali žáci 6. a 8. třídy a snažili se jim zpříjemnit chvíle čekání před rozhovorem s paní učitelkou nebo panem učitelem. Připomeňte si tyto chvíle a prohlédněte si galerii. 

středa, 27 duben 2016 00:00

Ping-pongový turnaj

V úterý se žáci II.stupně zúčastnili ping-pongového turnaje organizovaného školním klubem. Musím říct, že účast byla opravdu velká. Dívky i chlapci si přišli vyzkoušet, jak jsou na tom v porovnání s ostatními spolužáky. Mezi žáky 8.- 9.tříd probíhal spíš zábavný boj. Deváťáci si užívají poslední měsíce a poslední turnaje na naší škole. Vše probíhalo v klidu a pohodě, ale vyhrát chtěl samozřejmě každý. Mezi dívkami se na prvních třech místech umístila děvčata z 9.A - Lucka, Emma, Natálka. Stejného výsledku dosáhli chlapci z 9.A - Dominik C., Dominik K. a Tomáš D. Mezi 6. a 7.třídou se rozpoutal největší boj v kategorii chlapců. Sešlo se opravdu velké množství hráčů, takže boj byl dlouhý. Ale do finále se dostala pouze trojice chlapců. Všichni tři bojovali a musím říct, že některé hry vypadaly téměř profesionálně. Zvítězil Tomáš K. ze 7.B, druhé místo obsadil Michal V. ze 6.A a třetí místo obsadil Petr P. Mezi dívkami zvítězila trojice dívek ze 7.A - Terka N., Táňa K. a Verča P. Všem účastníkům turnaje děkuji za trpělivost a velmi slušné chování.  

Strana 1 z 17

Poslední fotky z fotogalerie