Základní škola a mateřská škola Praha 5 - Smíchov

U Santošky 1/1007

Toyen byla žákyní naší školy!

Publikováno 22.10.2018, Napsal(a) , v kategorii Školní akce

Paní Štráfeldová, redaktorka Českého rozhlasu, při svém hledání stop po surrealistické česko-francouzské malířce Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (1902 Praha – 1980 Paříž) objevila v naší školní kronice informaci o tom, že Čermínová bývala žákyní školy od roku 1908. Kronikou byla nadšena a při své návštěvě školy se se svou radostí pochlubila třídě 8.A. Upozornila děti na vzácnost tohoto historického dokumentu a návštěvu doplnila velmi poutavým vyprávěním o reáliích naší země na konci 1. světové války a během I. republiky. Vysvětlila žákům pojem španělská chřipka, přiblížila jim, jak vypadal Smíchov v této době, jak vyhlíželo školství, každodenní život, zvyky, jak promyšlená a účinná byla sociální podpora některých organizací (chudé děti dostávaly ošacení, jídlo, boty), na rozdíl od oficiální  organizace  (např. bohatá Obecná pojišťovna na Smíchově podpořila školu příspěvkem 50 korun, přičemž jen semena na zahradu stála 300 korun), jak obyvatelé trpící válkou toužili po míru, po svobodě. Její výlet do minulosti byl zajímavým poučením a poslouží nám k práci na projektech ke stému výročí vzniku republiky.

Galerie obrázků

Poslední fotky z fotogalerie