Základní škola a mateřská škola Praha 5 - Smíchov

U Santošky 1/1007

Brigita Kufová

Brigita Kufová

pondělí, 19 březen 2018 14:07

Bonboniář 2018

V pondělí se uskutečnila ve školním klubu vědomostní soutěž Bonboniář 2018, které se zúčastnili žáci 6.-9.tříd. Vítězem se stal žák 7.B Šimon, druhé místo po rozstřelu obsadil Nichita z 9.třídy a třetí místo opět žák ze 7.B Václav C. Děkuji všem za účast a bojového ducha. :)

neděle, 04 březen 2018 18:57

Předávání čestných občanství

Naši osmáci se zúčastnili předávání čestných občanství v Praze 5. Přišli svátečně oblečeni i naladěni, přestože měli prázdniny. Slavnostní večer se konal v neděli 11. 2. 2018 od 18 hodin ve Švandově divadle. Mezi vyznamenanými byli i pan Ing. Kraus a pan Ing. Šedivý - "naši" pamětníci, jejichž příběhy pro organizaci Post Bellum zpracovávali naši bývalí absolventi. Pan Ing. Šedivý naši školu stále navštěvuje a se žáky beseduje o období komunismu.     https://youtu.be/suWbsMouoVY
sobota, 06 leden 2018 21:08

Poznávací výlet - Krakov, Osvětim

Ve dnech 11.-12.12.2017 jsme se s žáky 9., 8. a 7.ročníku vydali na výlet do Polska. Nejdříve jsme si prohlédli vánočně ozdobené historického centrum středověkého města Krakov. Vystoupali jsme na vrch Wawel ležící na levém břehu Visly, na němž stojí Královský hrad s katedrálou sv. Stanislava a Václava, v jejíž kryptě jsou pochovány významné osobnosti polských dějin. Královská cesta nás zavedla až na Rynek, největší středověké náměstí v Evropě. Zde nás zaujal středověký Mariánský kostel, z jehož věže se každou hodinu do všech čtyř světových stran ozývá trubačem hraná melodie Hejnál, jeden ze symbolů města. Prohlédli jsme si dům, kde žil Karol Wojtyla, papež Jan Pavel II. Na závěr procházky jsme se prošli po pěší zóně a někteří z nás koupili suvenýry či ochutnali tradiční polské pochoutky na vánočním trhu. Pak už nás čekala ubytovna a večerka, protože druhý den se vstávalo brzy ráno a čekala nás další cesta, tentokrát směr Osvětim - největší koncentrační tábor 2. světové války, kde nás o událostech informovala průvodkyně. Prošli jsme „obytné“ bloky a slyšeli o životě vězňů, o transportech do tábora, selekci a denním režimu. Mráz nám běhal po zádech nejen ve vězeňském bloku č. 11, kde se nacházel provizorní soud, vězeňské cely a popraviště. Za ostnatými dráty, dříve nabitými napětím 800 voltů, nás snad ještě více mrazilo při procházení, jediné zde dochované, plynové komory. Nedaleko Osvětimi se nachází další a daleko větší tábor smrti, Osvětim II - Březinka, s kapacitou 100 000 vězňů, který byl vystavěn, když již nestačila kapacita původního tábora. Tyto dva tábory spolupracovaly a fungovaly dohromady. Prohlídka i tady byla hodně emotivní a nakonec jsme byli všichni rádi, že se vracíme do svých domovů, do tepla a k našim rodičům. Doufáme, že koncentrační tábory zůstanou navždy pouze součástí historie. 

sobota, 06 leden 2018 20:42

Vanoční spaní 8.A

Ve dnech 21.-22.12.2017 proběhla již tradiční akce - Vánoční spaní - naší třídy. I když nás díky nemoci nebylo mnoho, stejně jsme si to společně užili. Druhý den jsme hráli hry a šli se opět podívat na místa, ze kterých sálala vánoční atmosféra. Děkuji za hezké chvilky :)

pondělí, 25 září 2017 10:17

Den pro Prahu

Den bez aut v letošním roce proběhl na naší Praze 5. Štefánikova ulice se proměnila na jeden den na pěší zónu. Samozřejmě jsme si takovou příležitost nemohli nechat ujít. Zapojili jsme se již pěším příchodem do školy a rozdáváním reflexních pásek od organizace Pražské matky. První a druhý stupeň se plynule prostřídal a prošel si Štefánikovu ulici se všemi jejími zajímavými stanovišti. Den bez aut (22.9.) se nám všem líbil a někteří z nás si vyzkoušeli aktivity připravené v rámci tohoto dne, např. cvičení na trampolínách, chůze po rozbitém skle, jízda zručnosti na kole, chůze se slepeckou holí, virtuální výlet na kole po městě Kodaň, prohlídka kostela sv.Václava, Neznámá Praha, ochutnávka různých biopotravin, jízda s nákladním kolem, atd.

úterý, 27 červen 2017 14:13

Švp Centrum Česká Kanada 2017

V letošním roce jsme se rozhodli nabídnout školu v přírodě všem žákům II.stupně. Naše představa o spolupráci šesťáků, sedmáků, osmáků a deváťáků byla sice mírně troufalá, ale bez váhání můžeme říct, že se nám splnila. Téměř devadesátka žáků s námi v pátek 9.6. vyjela na týdenní pobyt do České Kanady. Každým rokem jezdíme do jiných částí naší republiky, abychom poznali nová místa. Tentokráte nás okouzlila krajina v okolí městečka Kunžak. Od prvního dne byli žáci rozděleni do pěti až šestičlenných týmů, kde společně sbírali body v soutěžích. V čele každého družstva stál jeden z deváťáků. Téměř každý den bylo v odpoledních hodinách připraveno několik aktivit a vše poctivě zapisováno do tabulek. O program se postarali nejen učitelé, ale také deváťáci (např.sportovní odpoledne či bojovka), kterým tímto ještě jednou děkujeme. Naše poděkování patří také zdravotníkovi Pájovi, který pro všechny ročníky připravil Kurz první pomoci a pečlivě se staral o odřeniny a puchýře. Poslední den jsme vyhlásili vítěze a zhodnotili celý pobyt (moc nám nechutnalo, ale aktivity byly podle žáků zábavné, pestré). Bylo toho samozřejmě hodně, o čem by se dalo psát, ale podívejte se na fotografie a ve škole na připravenou nástěnku s tabulkami soutěží. Když jsem včera procházela jídelnou a viděla, jak se mladší žáci zdraví se staršími, věděla jsem, že se povedlo něco, co nejde slovy popsat. Ale právě o to nám šlo. Díky patří také MČ Praha 5, která nám přispěla finančně na dopravu. Žákům i dospělým děkujeme za krásné zážitky a zase někdy .... 

Strana 1 z 17

Poslední fotky z fotogalerie