Základní škola a mateřská škola Praha 5 - Smíchov

U Santošky 1/1007

Brigita Kufová

Brigita Kufová

sobota, 12 květen 2018 08:10

Návštěva Evropského domu 8.A

V pátek jsme s žáky 8.A navštívili Evropský dům, kde jsme se formou workshopu seznámili s fakty o Evropské unii, její historií a některými zajímavostmi. Shlédli jsme dokumentární film, pracovali ve skupinách a společně dali dohromady informace, které jsme již znali a s těmi novými. Bude zajímavé zjistit, kolik si toho budeme pamatovat při opakování ve škole :)

sobota, 12 květen 2018 07:57

Sportovní den

Ve dnech 9. a 11.května jsme připravili pro žáky I. a II.stupně sportovní den ve sportovním areálu Mrázovka. Při této příležitosti si všichni vyzkoušeli některé atletické disciplíny - běh na 60m a 1000m, skok do dálky a hod kriketovým míčkem. Pro někoho to byl příjemný zážitek s ověřením si vlastních schopností a pro někoho radost z toho, že všechny disciplíny zvládnul a může na sebe být hrdý. Děkujeme všem zúčastněným pedagogům, žákům a také 9.ročníku, který nám pomáhal na stanovištích a prováděl jednotlivé třídy. 

pátek, 27 duben 2018 15:36

Zápis do 1.tříd

Ve dnech 24. a 25.4. se na naší škole konal Zápis do 1.tříd. Jak je u nás již tradicí, organizace se chopili žáci osmého ročníku a nápomocni jim byli zkušení deváťáci. Budoucí žáčci prošli několika stanovišti, kde si vyzkoušeli například poznávání barev, zavazování tkaniček a postřeh. Rodiče sledovali nejen akci svých ratolestí, ale také chování starších žáků na stanovišti. Ráda bych touto cestou poděkovala všem, kteří při zápisu pomáhali, za trpělivou práci a věnování svého volného času. Na nové žáčky se těšíme a vy si můžete si prohlédnout pár fotografií, na kterých je vidět, jak byli šikovní. 

pondělí, 19 březen 2018 14:07

Bonboniář 2018

V pondělí se uskutečnila ve školním klubu vědomostní soutěž Bonboniář 2018, které se zúčastnili žáci 6.-9.tříd. Vítězem se stal žák 7.B Šimon, druhé místo po rozstřelu obsadil Nichita z 9.třídy a třetí místo opět žák ze 7.B Václav C. Děkuji všem za účast a bojového ducha. :)

neděle, 04 březen 2018 18:57

Předávání čestných občanství

Naši osmáci se zúčastnili předávání čestných občanství v Praze 5. Přišli svátečně oblečeni i naladěni, přestože měli prázdniny. Slavnostní večer se konal v neděli 11. 2. 2018 od 18 hodin ve Švandově divadle. Mezi vyznamenanými byli i pan Ing. Kraus a pan Ing. Šedivý - "naši" pamětníci, jejichž příběhy pro organizaci Post Bellum zpracovávali naši bývalí absolventi. Pan Ing. Šedivý naši školu stále navštěvuje a se žáky beseduje o období komunismu.     https://youtu.be/suWbsMouoVY
sobota, 06 leden 2018 21:08

Poznávací výlet - Krakov, Osvětim

Ve dnech 11.-12.12.2017 jsme se s žáky 9., 8. a 7.ročníku vydali na výlet do Polska. Nejdříve jsme si prohlédli vánočně ozdobené historického centrum středověkého města Krakov. Vystoupali jsme na vrch Wawel ležící na levém břehu Visly, na němž stojí Královský hrad s katedrálou sv. Stanislava a Václava, v jejíž kryptě jsou pochovány významné osobnosti polských dějin. Královská cesta nás zavedla až na Rynek, největší středověké náměstí v Evropě. Zde nás zaujal středověký Mariánský kostel, z jehož věže se každou hodinu do všech čtyř světových stran ozývá trubačem hraná melodie Hejnál, jeden ze symbolů města. Prohlédli jsme si dům, kde žil Karol Wojtyla, papež Jan Pavel II. Na závěr procházky jsme se prošli po pěší zóně a někteří z nás koupili suvenýry či ochutnali tradiční polské pochoutky na vánočním trhu. Pak už nás čekala ubytovna a večerka, protože druhý den se vstávalo brzy ráno a čekala nás další cesta, tentokrát směr Osvětim - největší koncentrační tábor 2. světové války, kde nás o událostech informovala průvodkyně. Prošli jsme „obytné“ bloky a slyšeli o životě vězňů, o transportech do tábora, selekci a denním režimu. Mráz nám běhal po zádech nejen ve vězeňském bloku č. 11, kde se nacházel provizorní soud, vězeňské cely a popraviště. Za ostnatými dráty, dříve nabitými napětím 800 voltů, nás snad ještě více mrazilo při procházení, jediné zde dochované, plynové komory. Nedaleko Osvětimi se nachází další a daleko větší tábor smrti, Osvětim II - Březinka, s kapacitou 100 000 vězňů, který byl vystavěn, když již nestačila kapacita původního tábora. Tyto dva tábory spolupracovaly a fungovaly dohromady. Prohlídka i tady byla hodně emotivní a nakonec jsme byli všichni rádi, že se vracíme do svých domovů, do tepla a k našim rodičům. Doufáme, že koncentrační tábory zůstanou navždy pouze součástí historie. 

Strana 1 z 18

Poslední fotky z fotogalerie